کامپیوتر و اینترنت

آشنایی با بازار بورس

کار اصلی بورس اوراق بهادار این است که، زمینه ای فراهم می آورد تا دو گروه از مردم، به طور قانونی، در یک فعالیت اقتصادی شریک و علاوه بر تأمین نیازهای …

بورس چیست؟

برای شناخت و فهمیدن این موضوع که واقعا بورس چیست و آشنایی بیشتر با آن بهتر است از “بازار” و تعریف آن شروع کنیم. در یک تعریف ساده، می توان گفت که:

✓بازار مکانی است که در آن خرید و فروش صورت می گیرد.

✓ساده تر این است که بگوییم هرگاه شرایطی فراهم شود که بین خریدار و فروشنده رابطه برقرار شود و معامله ای صورت پذیرد بازار تشکیل شده است.

✓ این شرایط می تواند مکان خاصی یا شبکه ای ارتباطی مثل اینترنت باشد.

✓ در بازارها به طور کلی دو نوع دارایی، دارایی های واقعی و دارایی های مالی، مورد معامله قرار می گیرند.

◯ دارایی های واقعی همان دارایی های فیزیکی هستند (مثل زمین، ساختمان و انواع کالا مانند ماشین، لوازم خانگی و …)

◯ دارایی های مالی و دارایی های کاغذی و بهتر بگوییم اسنادی هستند، مثل سهام و اوراق مشارکت.

بورس بازاری است که در آن دارایی های مختلف مورد معامله قرار می گیرد.

از این رو، انواع بازارها را می توان به سه دسته ی کلی زیر طبقه بندی کرد.

۱- بورس کالا

بازاری که در آن خرید و فروش کالاهای معین صورت می گیرد و به طور منظم و دایٔم فعال است بورس کالا نام دارد. در بورس کالا معمول مواد خام و مواد اولیه مورد معامله قرار می گیرد. هر بورس کالایی را با نام همان کالایی که مورد معامله قرار می گیرد نامگذاری می کنند. مثل بورس نفت و بورس گندم.

۲- بورس ارز

در بورس ارز، همان طور که از نام آن مشخص است، کار خرید و فروش پول های خارجی انجام می گیرد. این بورس در کشور ما فعال نیست اما در کشورهای پیشرفته فعالیت چشمگیری دارد.

۳- بورس اوراق بهادار

در بورس اوراق بهادار دارایی های مالی از قبیل سهام، اوراق مشارکت و… مورد معامله قرار می گیرد. در ایران، به بازار خرید و فروش اوراق بهادار که به طور رسمی و دایٔمی در محل معینی تشکیل می شود “بورس اوراق بهادار” می گویند ولی ما در این نوشته برای اختصار آن را بورس یا بورس اوراق بهادار می گوییم.

 

بورس اوراق بهادار چه می کند؟

کار اصلی بورس اوراق بهادار این است که، زمینه ای فراهم می آورد تا دو گروه از مردم، به طور قانونی، در یک فعالیت اقتصادی شریک و علاوه بر تأمین نیازهای یکدیگر، از منفعت و سود این فعالیت بهره مند شوند.

این دو گروه سرمایه گذاران و سرمایه پذیران می باشند. اصول در یک تقسیم بندی ساده، افراد جامعه را می توان به دو گروه تقسیم کرد.  یک گروه کسانی که پول، سرمایه و یا پس انداز دارند اما نمی توانند با آن کار کنند و گروه دوم کسانی که توانایی انجام فعالیت های اقتصادی دارند اما سرمایه و پول کافی ندارند.

حال برای شما که این سوال پیش آمده است که بورس چیست باید بگوییم این دو گروه علاوه بر این که یکدیگر را نمی شناسند و تعداد آنها نیز کم نیست دارای ویژگی های مختلفی هستند.

به عنوان مثال، همه ی سرمایه گذاران به یک اندازه پس انداز ندارند. برخی دارای مبالغ اندک و برخی صاحب مبالغ کلان می باشند، سلیقه ی این افراد هم برای سرمایه گذاری متفاوت است، مثلا عده ای تمایل به سود کم در کوتاه مدت دارند و عدهای به دنبال سود بیشتر ولی در درازمدت اند و ده ها ویژگی دیگر.

آیا وارد شدن به بورس صحیح است ؟

به طور کلی سرمایه گذاری در همه ی کشور های جهان یکی از مهم ترین راهکار ها در جهت سودآوری و افزایش سرمایه است.

خصوصا در کشورهایی که دارای تورم بالایی می باشند ، نگهداری پول نقد هم موجب صدمه به اقتصاد کشور می شود و هم طی گذشت زمان باعث افت ارزش واقعی پول می شود . در جهت حفظ ارزش پول ، سرمایه گذاری یکی از بهترین روش ها می باشد .

اما این سرمایه گذاری به طور کلی شامل خیلی موضوعات می شود . سرمایه گذاری می تواند بر پایه ی خرید خودرو ، خرید ملک ، خرید طلا ، خرید سهام در بورس و سایر دسته ها باشد .

به جهت اینکه بتوانیم متناسب با تورم کشور ، ارزش سرمایه ی خود را بالا ببریم ، سرمایه گذاری راه خوبی است.

اما چرا بورس ؟

خرید و فروش خودرو و ملک و طلا ، هرکدام به نحوی هم به اقتصاد کشور و دولت آسیب وارد می کند و مانع پیشرفت کشور می شود و مهم تر اینکه طبق آمارها ، میزان سود به دست آمده در بورس در سال های اخیر ، خیلی بیشتر از سود خرید و فروش خودرو و ملک و طلا بوده است.

آیا سرمایه گذاری در بورس یک شغل است ؟

اگر در این فکر هستید که از بورس به عنوان یک منبع درآمد اصلی برای زندگی استفاده کنید ، باید بگویم راه مناسبی را انتخاب نکردید . و در این صورت بهتر است که سرمایه ی خود را در جهت ایجاد شغل و کارآفرینی به کار ببندید. چرا که بورس محل سرمایه گذاری با پول مازاد است و سود حاصل از خرید و فروش سهام ممکن است بصورت فصلی ، میان مدت (چند ماهه) و بلند مدت (چند ساله) به دست بیاید . و این سود مناسب گذران زندگی روزمره نیست.

نکات مهم برای عزیزانی که قصد سرمایه گذاری در بورس دارند:

  1. فقط با پول مازاد سهام خرید کنیم . پولی که برای زندگی ما ضروری نیست .
  2. برای سرمایه گذاری در بورس، خانه و ماشین و … نفروشیم.
  3. برای سرمایه گذاری در بورس ، قرض ، وام ، اعتبار و … نگیریم.
  4. برای تمام اعضای خانواده کد بورسی دریافت کرده ، عرضه های اولیه را بخریم و درصورت امکان به دید چند ساله نگهداری کنیم.
  5. درابتدای ورود به بازار ، کل سرمایه را وارد نکنیم . با مبالغ پایین شروع به خرید و فروش کرده ، کسب تجربه کنیم .
  6. بورس ، نوسان و بالا و پایین دارد ،در قبال افت وخیز بازار صبور باشیم و از نظر روحی خود را برای افت های 50 درصد و بالاتر آماده کنیم .
  7. افرادی که دید بلند مدت و چندساله در سرمایه گذاری دارند برندگان بازار هستند .
  8. برای پوشش ریسک ، بین 3 تا 5 نماد از گروه های مختلف بورسی در سبد داشته باشیم.
  9. برای فعالیت در بازار ، خوب آموزش ببینیم.
  10. اگرفرصت آموزش و کسب تجربه نداریم ، در صندوق سهام سرمایه گذاری کرده یا از خدمات سبدگردانی شرکت های مجاز استفاده کنیم.

یکی از نکات مهم در ورود به بازار بورس ، انتخاب کارگزاری مناسب جهت انجام معاملات است . که در این صورت می توانید مقاله ی انتخاب کارگزاری را مطالعه بفرمایید . (اینجا)

سوال ها و تجربیات خود را در بخش دیدگاه های این مطلب با مارکت سوم و دوستانتان عنوان کرده و مارا یاری بفرمایید …

نوشته های مشابه

1 دیدگاه در “آشنایی با بازار بورس

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *