فرهنگ و هنر

فرهنگ خاص کشورها

سنت ها ، فرهنگ ها و رسومات خاص که فقط بین ایرانی ها می توان دید و در هرجای جهان یافت نمی شود . و سنت هایی از سایر کشورهای جهان …

دود دادن اسپند

همیشه شنیده ایم که اسپند چشم بد را از ما دور می کند و اغلب مادرها این کار را برای فرزندانشان انجام می دهند. اسپند اصالتا گیاه بومی آسیا است و در خاورمیانه و قسمت ‌هایی از آسیای جنوبی، بخصوص هند و پاکستان رشد می ‌کند. شاید جالب باشد بدانید در فرهنگ ترکیه هم از اسپند استفاده می کنند اما نه اینگونه آن ها کپسول‌ های خشک شده اسپند را برای محافظت از چشم بد در خانه ‌ها و داخل ماشین ‌های خود آویزان می ‌کنند. مراکشی ها نیز برای محافظت از جن اسپند را به کار می برند.

 

بشکن زدن

بشکن زدن یکی از سنت ها و فرهنگ های ایران است که معولا در جشن ها، عروسی ها و یا هر زمان شادی دیگری اتفاق می افتد. بشکن زدن انواع مختلفی دارد و مهارتی است که از کودکی برای یادگرفتنش تلاش زیادی انجام می گیرد. این انواع مختلف صداهای متنوعی تولید می کنند در کل به هر صدایی ک با انگشتان دست تولید شود بشکن زدن گفته می شود. ساده ترین شیوه آن زدن بشکن با استفاده از انگشتان یک دست است  که صدای کمتری نسبت به سایر انگشت ها تولید می کند. در این حالت انگشت شصت به محکمی از روی انگشت وسط کشیده می ‌شود.

نچ!

ایرانی ها برای گفتن نه اصلا به خود زحمت نمی دهند. بسیاری از مواقع به جای گفتن این کلمه یک بخشی ابروهای خود را بالا می اندازند و اینجوری اصلا خسته نمی شوند. بعضی مواقع نیز می گویند نچ! که آن هم همین معنی را می دهد. شیوه دیگر برای بیان کردن اعلام مخالفت ترکیبی از بالا انداختن ابروها و گفتن نچ است. البته اگر دقیق تر نگاه کنیم با این شیوه ها ممکن است زحمت بیشتری به خود بدهیم اما نه قاطعانه تری گفتیم و این مفاهیمی هستند که گردشگران خارجی را حسابی گیج می کنند.

 

اضافه کردن خیار به سبد میوه

صرف میوه بخشی از زندگی است و بر طبق سنت های فرهنگی ایران سبد میوه جای مخصوص به خود را روی میز ها دارد. اغلب برای پذیرایی از مهمان ها قبل یا بعد از چای یک سبد بزرگ میوه تعارف می شود. در حالی که در بیشتر کشورها خیار میوه حساب نمی شود اما در جامیوه ای ما خیار عضوی ثابت است به خصوص که امروزه در همه فصل ها خیار یافت می شود. بقیه محتویات سبد میوه هم بستگی به فصل دارد.

سور دادن

سور دادن آن ها در جمعی رسمی مانند اداره ممکن است خارجی ها را حسابی شگفت زده کند. اما در سنت های فرهنگی ایرانی محل است از نوش جان کردن یک شیرینی خوشمزه به خصوص همراه با چای صرف نظر کنند. معمولا وقتی اتفاق خوبی مانند ازدواج، بچه دار شدن، خرید خانه و … برای کسی می افتد از او می خواهند به آن ها سور بدهد، هرچه قدر هم تلاش کند احتمالا در آخر مجبور می شود شیرینی را بخرد.

 

والدین کودکان خود را مامان و بابا صدا می زنند

معمولا در همه دنیا بچه ها والدین خود را مامان و بابا صدا می زنند. اما در ایران چیز عجیبی نیز که عکس این اتفاق بیفتد. در جمع خانوادگی زیاد می شنویم که مثلا کسی بگوید، مامان جان بیا اینجا! و این مورد از سنت های فرهنگی ایران می تواند سایرین را حسابی متعجب کند. نکته این جا است مسئله برای عمه، عمو، خاله و دایی هم صدق می کند.

قابل نداره

قبول کردن پول برای خدماتی که به کسی ارائه کرده اید جا افتاده ترین رسم در سراسر جهان است. اما در سنت های فرهنگی ایران  عیب و زشت می دانند که فورا شخص پول را بپذیرد و ابتدا از گرفتن آن خود داری می کند و این کار همیشه با جمله قابل نداره! همراه است. عادتی که ممکن است برای گردشگران خارجی کمی آزار دهنده باشد.

 

پرسیدن درباره هزینه ها

در ایران پرسیدن سوالات خصوصی درباره درآمد مساله بدی نیست و خیلی راحت از شما می پرسند حقوقتان چقدر است؟ برای خرید این شی خاص چقدر هزینه کردید یا برای رفتن به این سفر چقدر هزینه کردید! دقت داشته باشید که اگرچه در سنت های فرهنگی ایران این مورد کاملا جا افتاده است اما برای خارجی ها پذیرفته نیست و ممکن است موجب آزرده خاطر شدن آن ها شود. بنابر این از پرسیدن سوالات درباره هزینه ها و مسائل شخصی اجتناب کنید.

جشن گرفتن مناسبت ها در شب قبل

سورپرایز جشن تولد معمولا شب تولد (یک شب قبل) انجام می شود و برای غربی ها خیلی عجیب است. این به خاطر این نیست که دوستانتان تاریخ تولد شما را فراموش کرده اند بلکه رسمی قدیمی است که تولد و سالگرد ها و سایر مناسبت ها شب قبل جشن گرفته می شود. البته به جز این ممکن است این جشن ها به خاطر تعطیلات حتی به چند روز قبل موکول شود.

 

پشت کردن به دیگران

هیچ وقت در هیچ شرایطی نباید پشت به کسی نشست و اگر هم ناچار شدیم در ابتدا عذرخواهی می کنیم یکی دیگر از عادت ها و سنت های فرهنگی ایران است که ممکن است موجب تعجب گردشگران شود. حتی کسی که می خواهد رانندگی کند و یا روی صندلی جلو اتومبیل نشسته است برمی گردد و از سرنشینان عذرخواهی می کند و معمولا آن ها هم جواب می دهند که ایرادی نداره، راحت باشید یا گل پشت و رو نداره! که البته ادامه بحث معمولا به تعارف کشیده می شود که آن هم بخشی دیگر از عادات فرهنگی ایرانیان است.

در ادامه با تعدادی از آداب و رسوم عجیب کشورهای مختلف دنیا آشنا می شویم.

 

در روسیه تعداد گل های دسته گل را زوج انتخاب نکنید

در روسیه و همینطور تعدادی از کشورهای اروپای شرقی، دادن یک دسته گل که تعداد گل های آن زوج باشد را بسیار توهین آمیز و ناشایست می دانند. فقط در مراسم های تدفین تعداد گل های دسته گل زوج است. بنابراین اگر نمی خواهید به کسی توهین کنید، تعداد گل های دسته گل را فرد انتخاب کنید.

در چین از تماس چشمی خودداری کنید

در چین تماس چشمی را نشانه ی بی احترامی به دیگران می دانند. چینی ها هنگام عصبانیت این کار را انجام می دهند، بنابراین اگر نمی خواهید روی بد آن ها را ببینید از انجام این کار خودداری کنید.

در تایلند به هیچ شکلی به خاندان سلطنتی بی احترامی نکنید

حتی شوخی کردن در مورد اعضای خاندان سلطنتی هم می تواند شما را به دردسر بیندازد. مهم تر از همه آنکه، قرار دادن پا روی پول های تایلندی که تصویر خاندان سلطنتی روی آن ها نقش بسته، یک جرم تلقی می شود که برای آن مجازات خواهید شد.

در نروژ درباره ی رفتن به کلیسا صحبت نکنید

هرگز از نروژی ها نپرسید به کلیسا می روند یا نه. تنها درصد اندکی از مردم نروژ به کلیسا می روند، بنابراین پیش کشیدن این موضوع ممکن است دور از ادب به نظر برسد و بهتر است اصلاً حرفی در مورد آن نزنید.

در هند با کفش وارد معابد و خانه ها نشوید

هنگام ورود به معابد یا خانه ی کسی باید کفش های خود را درآورید.

در آلمان تولد کسی را زودتر تبریک نگویید

آلمانی ها اعتقاد دارند اگر زودتر از موعد برایشان تولد خوبی را آرزو کنید دیگر این اتفاق نخواهد افتاد و آن ها گرفتار بدشانسی خواهند شد.

در امارات همسرتان را نبوسید

در کشور امارات ابراز احساسات در ملأ عام نه تنها کار ناشایستی تلقی می شود، بلکه می تواند شما را به دردسر هم بیندازد. بنابراین به شما توصیه می کنیم از انجام این کار خودداری کنید. مصر و عربستان سعودی هم از دیگر کشورهایی هستند که در آن ها باید از ابراز احساسات در ملأ عام خودداری کنید.

در سنگاپور سگ به همراه نداشته باشید

این مورد را حتماً جدی بگیرید. بعضی نژادهای خطرناک سگ مثل پیت بول، آکیتا، توسا و تعدادی دیگر، در کشور سنگاپور به کلی ممنوع هستند. در مورد دیگر نژادهای سگ هم قوانین بسیار سختگیرانه ای وجود دارد. بنابراین اگر می خواهید سگ تان را با خود به سفر ببرید، شاید سنگاپور انتخاب مناسبی برای شما نباشد.

در آمریکا از عبور غیر مجاز از خیابان خودداری کنید

عبور غیر مجاز عابران پیاده از خیابان در آمریکا خلاف قانون است، حتی اگر خیابان کاملاً خالی باشد. بنابراین مراقب باشید خود را به دردسر نیندازید و فقط از خطوط عابر پیاده استفاده کنید.

در فرانسه در رستوران فقط یک پرس غذا نخورید

فرانسوی ها مانند زبان شان، به آشپزی شان هم بسیار افتخار می کنند. به همین دلیل از نظر آن ها سفارش دادن فقط یک پرس غذا در رستوران، کار توهین آمیزی محسوب می شود. به علاوه، باقی گذاشتن غذا در ظرف هم برای آشپز می تواند بسیار توهین آمیز باشد و به جای آن، باید بشقاب خود را خالی برگردانید.

در سوئیس وسایل برنده هدیه ندهید

هدیه دادن وسایل برنده در سوئیس (و همینطور کشورهای دیگری مثل آلمان، برزیل و مصر) کاری ناشایست و پایان یک رابطه ی دوستی یا عاطفی تلقی می شود. در مقابل، اگر روی چاقو یک سکه بچسبانید، دریافت کننده ی هدیه می تواند سکه را به عنوان پول خرید چاقو به شما برگرداند.

نیوزلندی ها را با استرالیایی ها اشتباه نگیرید

مردم نیوزلند از اینکه به آن ها استرالیایی گفته شود بسیار عصبانی می شوند، بنابراین خیلی مراقب باشید!

در شیلی هرگز با دست غذا نخورید

در کشور شیلی غذا خوردن با دست در ملأ عام را بسیار بی ادبانه می دانند. این مسأله در مورد هر نوع خوراکی ای صدق می کند حتی سیب زمینی سرخ کرده! دیگر نکته ی مهم در مورد آداب غذا خوردن در شیلی این است که باید همیشه دست های خود را روی میز نگه دارید به طوری مچ دست ها روی لبه ی میز قرار بگیرند.

در ژاپن در سمت نادرست پله برقی نایستید

اگر نمی خواهید باعث مزاحمت ژاپنی ها شوید بهتر است به خاطر داشته باشید که در شهر اوزاکا باید سمت راست پله برقی و در شهر توکیو باید سمت چپ بایستید.

در برزیل با دست اوکی نشان ندهید

در بسیاری از کشورها نشان دادن اوکی با دست ایرادی ندارد، اما در برزیل این حرکت را معادل نشان دادن انگشت وسط می دانند. لازم به ذکر نیست که نباید این کار را جلوی برزیلی ها انجام دهید.

نظرات و دیدگاه های خود را در بخش دیدگاه ها با مارکت سوم و دوستان خودتان در این صفحه در میان بگذارید …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *